Tonsilotómia (zmenšenie krčných mandlí)

Operácia sa vykonáva najčastejšie v detskom veku, v celkovej anestézii. Pacient absolvuje pred operačným zákrokom vyšetrenie v ušno-nosovo-krčnej ambulancii. Klinické ťažkosti, ktoré najčastejšie detskí pacienti majú, je sťažené dýchanie počas spánku, chrápanie až apnoické  pauzy( krátka zástava dýchania počas spánku). Spravidla pacient nemá časté angíny, nebolí ho hrdlo, napriek tomu sa pred operáciou odporúča spraviť kontrolné výtery z krku, odber krvi na zápalové hodnoty – ASLO, anti DNáza. O potrebných vyšetreniach vždy rozhodne lekár v ambulancii, podľa klinického stavu pacienta.

Operačný zákrok netrvá dlho, ale vzhľadom k tomu, že sa jedná o operáciu v celkovej anestézii je potrebné predoperačné vyšetrenie, ktoré deti spravidla absolvujú u svojho detského lekára. V deň operácie musí byť pacient nalačno, čo znamená, keď ráno vstane už nič neje ani nepije. Po prijatí na operáciu na našej klinike prebehne operačný zákrok-  zmenšenie krčných mandlí, tak aby sa vytvoril dostatočný priestor na dýchanie v ústnej dutine. V mieste operačného zákroku sa na mandliach vytvorí belavo-sivý fibrínový povlak, pod ktorým sa hojí tkanivo operovanej krčnej mandle. Hojenie a ústup fibrínového povlaku trvá v rozmedzí 7-14 dní. Je to obdobie rekonvalescencie, počas ktorého by mala byť znížená fyzická námaha, pacient by mal oddychovať, jesť len kašovitú stravu,  dodržiavať pitný režim.

Spravidla je proces rekonvalescenie bez výrazných ťažkostí, pacient sa sťažuje len na miernu bolesť v krku pri prehĺtaní. Môže sa však objaviť aj zvýšená teplota, bolesť hlavy. Pacientom vtedy odporúčame lieky proti bolesti a zvýšenej teplote.