Rinoplastika (chirurgická úprava vonkajšieho nosa)

Estetická operácia vonkajšieho nosa patrí medzi žiadané zákroky v dospelom veku. Veľmi často sú robené len drobné zmeny na vonkajšom nose, niekedy je však potrebná väčšia zmena. Pred samotným zákrokom je samozrejme potrebné vyšetrenie pacienta, konzultácia s lekárom. Samotná operácia nosa vždy do väčšej alebo menšej miery mení vzhľad pacienta. Keďže je to prominujúca časť tváre, je veľmi dôležité, aby úprava vonkajšieho nosa bola primeraná pre konkrétneho pacienta. Preto je dôležité, aby si pacient vypočul aj názor lekára, či bude zásah, ktorý napr. požaduje pacient optimálny a vhodný pre pacienta. Každý operatér, ktorý sa venuje estetickým zákrokom v oblasti nosa dodržiava určité anatomické, ale aj geometrické pravidlá ( napr. rôzne uhly medzi nosom a zbytkom tváre). Je to dôležité pre zachovanie prirodzenosti. Pred operáciou aj po operácii je pacient odfotený, aby sme mohli porovnať stav pred a po….

Estetická operácia nosa je spravidla robená v celkovej anestézii a pacientovi sa odporúča, aby jednu noc zostal v priestoroch Pinium family clinic. Po operácii je vonkajší nos veľmi často fixovaný sadrou, alebo inými fixačnými materiálmi po dobu 7-14 dní. Vždy je to individuálne, v závislosti od typu operačného zákroku. Pár hodín po zákroku má  väčšina pacientov v nose rôzny typ buď vstrebateľnej, alebo nevstrebateľnej tamponády.

Často  po dobu jedného týždňa( niekedy aj dlhšie) má pacient opuch a modriny v okolí  nosa a očí, ktoré samozrejme postupne ustúpia. Ak je nevyhnutné, pacientovi môže byť predpísané antibiotikum, hlavne v prípade, ak je uskutočňovaná  veľká estetická operácia nosa aj s tzv osteotómiami, čo je chirurgické zlomenie nosa, v presne stanovených miestach, líniach. Pacient si lokálne do nosa aplikuje rôzne vodné spreje s obsahom morskej soli a s prímesou napr. kyseliny hyalúronovej, medi a podobne. Na noc je vhodné  sliznicu nosa ošetrovať nosovými masťami, ktoré jednak premasťujú sliznicu nosa, ale aj zlepšujú dýchanie cez nos.

Ak uvažujete o korekcii vonkajšieho nosa, ste na správnom mieste. Radi Vás privítame v priestoroch našej kliniky. Ako špecialisti pre tvárovú estetickú chirurgiu Vám poradíme a vypočujeme si Vaše predstavy.