Facelift (lifting tváre)

Starnutie je proces, ktorý postretne každého jedného človeku. Sú ľudia, u ktorých stopy starnutia- rôzne hlboké a veľké vrásky na tvári, ovisnutie kože a pod.- sú dlhodobo minimálne. Je však veľká skupina ľudí, ktorých trápia hlboké vrásky v okolí čela, v oblasti koreňa nosa, či v okolí úst, na krku.

Pre koho je operácia vhodná a kedy operovať?

Facelift je operačný zákrok, ktorý môže absolvovať pacient v podstate v každom veku, ak je inak zdravý a nemá žiadne vážne zdravotné ťažkosti. Typickým vekom pre tento typ operácie je rozhranie medzi 45-65 rokov. Cieľom zákroku je napnutie kože a odstránenie nadbytočnej kože v operovanej oblasti, pričom línie rezu sa nachádzajú na málo viditeľných miestach ako je oblasť za ušnicami, rozhranie vlasovej línie a pod. Výsledkom zákroku je mladistvejší vzhľad v priemere o 5-10 rokov. Bohužiaľ tento stav nie je trvalý, nakoľko operačný zákrok omladí len dočasne a nezastaví proces starnutia. V prípade záujmu, je možné tento typ zákroku po pár rokoch opakovať.

Čo je potrebné absolvovať pred operačným zákrokom a ako prebieha samotný zákrok?

Facelift sa môže vykonávať na celej tvári, alebo len v určitej časti, podľa toho rozlišujeme lifting strednej časti tváre, čela, dolnej časti tváre a krku. Dôležitá je konzultácia pred operačným zákrokom, aby sa pacient  dozvedel všetko potrebné o operačnom zákroku a mal predstavu, aký výsledok môže očakávať. Zákrok môže byť vykonávaný podľa rozsahu v lokálnej, alebo celkovej anestézii. Vždy je potrebné absolvovať predoperačné vyšetrenie u svojho všeobecného lekára, či internistu, aby sme vedeli, že pacient nemá žiadne zdravotné ťažkosti. V čase pred a po operácii je vhodné nefajčiť, neužívať antikoncepciu.

Rekonvalescencia (pooperačné obdobie)

Po absolvovaní operácie si pri rozsiahlejšom výkone pacienta ponechávame na klinike do nasledujúceho dňa. Pacient má v oblasti operačnej rany stehy, ktoré sú vyberané na cca 10 deň po operácii. V tomto pooperačnom období vidieť na tvári v mieste zákroku modriny, či opuch, ktorý pomerne rýchlo ustupuje. Avšak aj niekoľko týždňov od operácie môže mať pacient pocit zníženej citlivosti či napätia. Odporúčame aj niekoľko mesiacov od zákroku používať ochranné krémy proti slnečnému žiareniu s dostatočne vysokým UVA a UVB filtrom. Prípadne sa menej vystavovať priamemu slnečnému žiareniu.