Augmentácia prsníkov

Zväčšenie prsníkov pomocou implantátov

Estetické zväčšenie prsníkov pomocou silikónových implantátov – augmentácia je v súčasnosti pomerne častý operačný zákrok u žien vo veku medzi 18. až 50. rokom. Dnešná medicína umožňuje ženám po celom svete zdokonaliť svoje telo, zlepšiť to, s čím nie je spokojná.

Pred samotnou operáciou je potrebná konzultácia s  lekárom. V prvom rade o tom, čo konkrétna pacientka požaduje, aká je jej predstava, a či je možné týmto požiadavkám vyhovieť.  Veľmi často prvá konzultácia je v prvom rade rozhovor a až následne pri druhej konzultácii si pacientka vyberie typ a veľkosť implantátu, pričom je nevyhnutné dbať na veľkosť prsnej žľazy. Každá pacientka si priamo pri konzultácii môže pozrieť implantáty, porovnať rôzne typy a veľkosti a zvoliť si taký, aby bola s výberom spokojná.

Augmentácia je operačný zákrok v celkovej anestézii. Cieľom operácie je úprava pevnosti a tvaru prsníkov u žien, ktoré majú nedostatočne vyvinuté prsia, alebo majú slabú pevnosť a pružnosť po napr. schudnutí, prípadne dojčení. Operácia je určená aj pacientkam, ktoré majú stranovú asymetriu prsníkov. Chirurgické prístupy pre vloženie implantátov sú tri. Operatér sa rozhoduje jednak podľa typu  implantátu, ale aj podľa anatómie samotnej pacientky. Samotný implantát sa spravidla vkladá do oblasti za prsnú žľazu, len v prípade, že je prsná žľaza nedostatočne vyvinutá, volí operatér umiestnenie implantátu do oblasti až za veľký prsný sval.

Je vhodné, aby pacientka okrem konzultácii pred operáciou absolvovala aj  USG prsníkov a samozrejme predoperačné vyšetrenie s odberom krvi. Každá pacientka, ktorá tento zákrok absolvuje je prvú noc po operácii ešte sledovaná a kontrolovaná v priestoroch kliniky. Na druhý deň je po ošetrení prepustená  do domáceho ošetrenia, pár týždňov nosí špeciálne spodné prádlo, dodržuje špeciálny režim, o ktorom je každá informovaná ešte pred operačným zákrokom.