Estetická operácia nosa

Estetická operácia vonkajšieho nosa patrí medzi časté zákroky v dospelom veku. Veľmi často sú robené len drobné zmeny na vonkajšom nose, niekedy je však potrebná väčšia zmena. Pred samotným zákrokom je samozrejme potrebné vyšetrenie pacienta, konzultácia s lekárom. Samotná operácia nosa vždy do väčšej alebo menšej miery mení vzhľad pacienta. Keďže je to prominujúca časť tváre, je veľmi dôležité, aby úprava vonkajšieho nosa bola primeraná pre konkrétneho pacienta. Preto je dôležité, aby si pacient vypočul aj názor lekára, či bude zásah, ktorý napr. požaduje pacient optimálny a vhodný pre pacienta. Veľa krát sa práve pri operácii nosa stáva, že príde pacient( pacientka) do ambulancie na konzultáciu s fotografiou známej osobnosti a požaduje úpravu nosa, podľa tejto fotografie. Nie vždy sa dá táto požiadavka splniť a hlavne to ani  nie je vždy vhodné. Každý operatér, ktorý sa venuje estetickým zákrokom v oblasti nosa dodržiava určité anatomické, ale aj geometrické pravidlá ( napr. rôzne uhly medzi nosom a zbytkom tváre). Je to dôležité pre zachovanie prirodzenosti. V podstate nikto nemusí vedieť, že ste boli na estetickom zákroku. Tiež je potrebné prihliadať na funkčnosť nosa. Ak by sme napr. spravili nos príliš štíhlym, mal by pacient( pacientka) krásny štíhly nos, ale nemusel by dobre cez nos dýchať, čo samozrejme nie je žiadúce.

Pred operáciou aj po operácii je pacient odfotený, aby sme mohli porovnať stav pred a po….

Estetická operácia nosa je spravidla robená v celkovej anestézii a pacientovi sa odporúča, aby jednu noc zostal v priestoroch kliniky, kde bol operovaný. Po operácii je vonkajší nos veľmi často fixovaný sadrou, alebo inými fixačnými materiálmi po dobu 7-14 dní. Vždy je to individuálne, v závislosti od typu operačného zákroku. Pár hodín po zákroku má  väčšina pacientov v nose rôzny typ buď vstrebateľnej, alebo nevstrebateľnej tamponády.

Často  po dobu jedného týždňa( niekedy aj dlhšie) má pacient opuch a modriny v okolí  nosa a očí, ktoré samozrejme postupne ustúpia. Ak je nevyhnutné, pacientovi môže byť predpísané antibiotikum, hlavne v prípade, ak je uskutočňovaná  veľká estetická operácia nosa aj s tzv osteotómiami, čo je chirurgické zlomenie nosa, v presne stanovených miestach, líniach. Robia sa vtedy, ak je naozaj požiadavka, úplná zmena nosa.

V prípade, ak uvažujete o estetickej operácii nosa, budeme radi, ak si dohodnete konzultáciu v našich ambulanciách Pinium family clinic v Liptovskom Mikuláši, alebo v klinike Centrum Kramáre, na Limbovej 22 v Bratislave.

MUDr. Kučerová Renáta