Chrápanie

Veľmi často sa v ambulanciách stretávame s tým, že sa pacient sťažuje na chrápanie počas spánku, ktoré je niekedy spojené aj s apnoickými pauzami (krátke prerušenie dýchania počas spánku). Príčin, prečo človek počas spánku chrápe je viac.

Ako vzniká chrápanie 

Samotné chrápanie vzniká vibráciou mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä mäkkého podnebia počas spánku u pacientov, u ktorých je podnebie poklesnuté a plantajúce. Pritom dochádza k uvoľneniu horného šijového svalstva hltanu pri nedostatočnej podpore napätia ochabnutých svalov v nosohltane. To spôsobuje, že sa mäkké podnebie každým nádychom ľahko rozochveje – vibruje a tieto vibrácie spôsobujú typický zvuk chrápania.

Okrem plantajúceho podnebia a predĺženého čapíka, sa môže chrápanie vyskytnúť aj u pacientov, ktorí majú inú prekážku v horných dýchacích cestách, napr. vybočenú nosovú prepážku, ktorá delí nos na dva nosné priechody, nosové polypy, opuchnutú sliznicu v nose….. Dočasné chrápanie môže spôsobiť aj obyčajná nádcha. Spomínané prekážky v dýchacích cestách  spôsobujú, že pacient nevie dýchať nosom, v spánku má pootvorené ústa. Ak takého pacienta trápi ešte aj ochabnuté mäkké podnebie, chrápať môže veľmi hlasito, pričom pri spánkovom apnoe môže na krátku dobu prestať úplne dýchať, pričom sa na nedostatok kyslíka spravidla zobudí a nevie hneď zaspať. Keď sa takýto stav opakuje počas noci niekoľkokrát, človek vstáva ráno veľmi unavený.

Ak chrápanie spôsobilo len akútne ochorenie dýchacích ciest, je iba prechodné a po vyliečení, chrápanie ustúpi.

Počas spánku môže pacient chrápať aj vtedy, ak je unavený z celého dňa, keď žije vo veľkom strese. Keď si oddýchne, ďalšiu noc chrápať nemusí. Oveľa ťažšie riešiteľné je chrápanie spôsobené obštrukciou dýchacích ciest. Ak sa v ambulancii ušno-nosovo-krčného lekára potvrdí, že chrápanie spôsobuje prekážka v dýchacích cestách, pacient by mal podstúpiť operačné riešenie. Špeciálnymi prístrojmi a operačnými technikami vieme upraviť pokles a ochabnutie mäkkého podnebia. Operáciou nosovej priehradky, alebo prínosových dutín uvoľníme nosové priechody. Veľmi často takéto odstránenie prekážky v dýchaní počas spánku postačuje aspoň na výrazné zmiernenie chrápania, alebo aj jeho úplné odstránenie.

  Chrápaním často trpia obézni ľudia, pretože u nich je sťažený nielen nádych, ale aj výdych,. Bránica tiež nie je v úplne normálnej polohe a tým že pacienti majú veľa tuku, výrazne sa zaťaží aj krvný obeh a s tým priamo súvisí aj nedostatok kyslíka, sťažený pohyb hrudníka, či bránice. Obézni pacienti spravidla chrápu väčšiu časť noci a je jedno v akej polohe spia. Riešením je úbytok na telesnej hmotnosti, čím sa výrazne zlepší aj obehový systém, organizmus je menej zaťažovaný a dýchanie počas noci a dňa je s väčším prísunom kyslíka.

Spánkové apnoe znamená, že pacient počas spánku na niekoľko sekúnd prestane dýchať, ostáva bez prístupu kyslíka. Ak sa apnoe opakuje viackrát za noc a každú noc, spôsobuje to výraznú únavu a vyčerpanosť. Pacient sa v noci budí, nemôže spať a ak zaspí a objaví sa znovu apnoe, kolobeh sa opakuje. Dochádza k rôznym ťažkostiam, na ktoré sa pacient sťažuje ako je napr. tŕpnutie končekov prstov, bolesti hlavy, občasné pichanie na hrudníku, únava, celková nepohoda, depresia i podráždenosť.

Krátke zastavenie dýchania počas spánku sa môže vyskytnúť aj u pacientov s problémami horných dýchacích ciest. Neznamená to však, že každý pacient, ktorý má vybočené nosnú priehradku, alebo polypy v nose či poklesnuté mäkké podnebie bude mať ťažkosti s dýchaním. Je to individuálne a závisí od typu a stupňa obštrukcie dýchacích ciest. Prvým signálom by mohlo byť napr. dlhodobo sťažené dýchanie počas dňa. Zvýšená únava a zadýchanie aj pri pomerne malej fyzickej záťaži, sťažený nádych nosom, kde pacient si musí pomáhať pootvorenými ústami. Typickým príkladom dýchania ústami a výrazného chrápania sú aj detičky, ktoré majú zväčšenú nosohltanovú mandľu. Po odstránení zväčšenej nosohltanovej mandle sa problém odstráni.

Liečba

Odstránenie prekážky z oblasti dýchacích ciest je dostačujúce u väčšiny pacientov. Ak však aj po operačnom zákroku pretrváva chrápanie a apnoické pauzy je potrebné, aby pacient absolvoval ďalšie vyšetrenia v spánkovom laboratóriu.