Bolesti hlavy

Bolesť hlavy je jedna z najčastejších ťažkostí, s ktorými sa stretávame v ambulanciách. Samotnú bolesť môže spôsobovať veľa príčin a je veľmi dôležité zistiť, prečo pacient trpí bolesťou.

Hlavné rozdelenie cefaley, ako sa odborne bolesť hlavy nazýva, je akútna a chronická bolesť. Akútna je náhle vzniknutá  bolesť, ktorá môže pretrvávať rôzne dlho, chronická je naopak bolesť trvajúca dhodobo- niekoľko týždňov, môže byť pretrvávajúca, alebo sa objavuje v rôznych intervaloch.

Akútna bolesť hlavy: veľmi často sprevádza napr. akútnu nádchu, zápal dutín, pretože nie sú voľné  nosové priechody, nie sú vzdušné prínosové dutiny. Bolesť je skôr tlaková, v oblasti nad lícami, v oblasti koreňa nosa ( medzi očami), pocit bolesti akoby za očami a v oblasti čela. Vyliečením akútneho zápalu ustúpi aj bolesť hlavy.

Samozrejme dôvodov, prečo môže hlava začať zrazu bolieť je okrem uvedeného veľké množstvo a je potrebné, aby sa zistila príčina bolesti čím skôr. Sú pacienti, ktorých bolieva hlava od únavy, vyčerpania, pri nedostatku tekutín. Väčšinou už každý takýto pacient pozná svoj organizmus a vie, že mu pomôže  oddych, dostatok tekutín. Ak však hlava bolí inak ako “obvykle“, alebo bolesť neustupuje, je vhodné navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý spraví základné vyšetrenia a následne pacienta pošle na vyšetrenia k rôznym špecialistom. Takto sa pristupuje aj pacientom, ktorí majú spomínanú chronickú(dlhotrvajúcu) bolesť hlavy. Hovoríme tomu diferenciálna diagnostika a tá nám pomôže presne stanoviť, prečo pacienta trápi bolesť hlavy.

Samotná cefalea sa môže prejaviť ako  bolesť pretrvávajúca( stála), prerušovaná  bolesť, objavujúca sa v rôznych periódach. Bolesť môže byť pulzujúca, pichavá, tlaková…. Pacient môže udávať, že ho bolí celá hlava, alebo  len časť. Napr. v záhlaví, v okolí spánkov, v oblasti čela a pod…

Práve toto všetko je dôležité povedať svojmu lekárovi, aby ten  vedel správne nasmerovať diagnostiku a aj liečbu.

Hlava nás môže bolieť, keď máme  horší zrak, máme vyšší tlak, spomínanú nádchu, či zápal dutín, sme unavení. Príčin môže byť veľké množstvo, preto aj vyšetrení je  veľmi často veľa, kým zistíme, čo presne pacientovi spôsobuje ťažkosti.

Ak je to potrebné, môže všeobecný  lekár poslať pacienta na vyšetrenie na ušno-nosovo-krčnú ambulanciu, očnú ambulanciu, internú ambulanciu, neurologickú ambulanciu…..

Pacient môže absolvovať rengenologické vyšetrenie krčnej chrbtice,  prípadne aj CT hlavy, či prínosových dutín. Ojedinele, keď príčina nie je jasná aj magnetickú rezonanciu celej hlavy.

Vždy je dôležitá postupnosť jednotlivých vyšetrení, aby sme neboli zbytočne zaťažovanými veľkým počtom vyšetrení, ak sme napr. len opakovane vyčerpaní, alebo máme akútnu nádchu.

V prípade, že trpíte opakujúcimi bolesťami hlavy, určite je dobré, aby ste navštívili jednu z našich ušno-nosovo-krčných ambulancií. Či už v Bratislave ( Centrum Kramáre, Limbova 22), alebo v Liptovskom Mikuláši ( Pinium family clinic, Štúrova 1).

 

MUDr. Kučerová Renáta

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *