Endoskopická adenoidektomia (vyoperovanie nosohltanovej mandle)

Operácia nosohltanovej mandle patrí medzi najčastejšie operácie v detskom veku.  Nie je však nič výnimočné, keď tento typ operácie absolvuje aj mladý dospelý pacient.

Aké sú prejavy ochorenia?

Veľmi časté sú opakované zápaly horných dýchacích ciest, väčšie množstvo hlienov v nose aj mimo akútneho zápalu, zatekanie hlienov. Viac ako 50% detí trpí aj na časté zápaly uší. Zväčšená nosohltanová mandľa ovplyvňuje aj funkciu stredoušnej trubice. Jej nespávne fungovanie v organizme ( vyrovnávanie tlaku v ušiach) môže spôsobiť prechodnú porucha sluchu. V strednom uchu sa môže nachádzať tekutina, ktorá bráni normálnemu vedeniu zvuku. K ďalším pomerne typickým príznakom je sťažené dýchanie cez nos, chrápanie počas spánku až apnoické pauzy. Dieťa je veľmi často nepokojnejšie, unavenejšie, niekedy sa môže objaviť aj nočné pomočovanie u detí, ktoré sa už pýtali na potrebu.

Vyšetrenie v otorinolaryngologickej ambulancii

Je nevyhnutné pre správne stanovenie diagnózy. Dôležité je najmä vyšetrenie nosohltana, ktoré v súčasnosti robíme na ambulancii pomocou endoskopu alebo fibroskopu, kedy priamo vizualizujeme zväčšenú nosohltanovú mandľu. Vyšetriť nosohltan môžeme aj palpačne , alebo pomocou zrkadielok cez ústnu dutinu- tomuto vyšetreniu hovoríme zadná rinoskopia.

Tympanometrické vyšetrenie nám ukáže , či je vzdušná stredoušná trubica, čo je veľmi potrebné vyšetrenie najmä u detí, ktorým chceme vyberať nosovú mandľu. V prípade, že trubica vzdušná nie je , znamená to, nosohltanová mandľa zasahuje až do oblasti ústia stredoušnej trubice v nosohltane, alebo sa tu hromadí veľké množstvo hlienu.

Lokálna anestézia

Operácia sa v minulosti vykonávala v lokálnej anestézii. Tento typ výkonu sa nazýva adenotómia. Zákrok sa uskutoční po podaní sedatíva buď formou tablety alebo formou injekcie. Následne sa aplikoval sprej s obsahom anestetika do ústnej dutiny a nosohltana. Následne sa prevedie samotný zákrok. Pacient je pri operácii pri vedomí a počas operácii sedí v špeciálnom otorinolaryngologickom kresle.

 

Celková anestéza

Operačný výkon sa nazýva endoskopická adenoidectómia.

Pri tomto type operácie pacient počas výkonu uvedený do celkovej anestézii ( spí). Operácia prebieha pod endoskopickou kontrolou nosohltana, ktorý sledujeme na obrazovke umiestnenej pri operačnom stole. Počas zákroku sa odstráni nosohltanová mandľa, ošetria sa ústia stredoušnej trubice, skontroľujú sa nosové priechody. V prípade potreby je súčasťou operačného zákroku aj otomikroskopické vyšetrenie( vyšetrenie uší mikroskopom) a tiež myringotómia ( malý 1-2mm rez na blane bubienka).

Operačný zákrok je zaradený do jednodňovej chirurgie, to znamená , že pacient je v priebehu 24 hodín k operačnému  zákroku prijatý, operovaný a prepustený. Väčšina pacientov odchádza domov v poobedňajších alebo večerných hodinách v deň operácie. U niektorých pacientov sa lekár rozhodne pacienta ponechať v starostlivosti zdravotného  personálu do nasledujúceho rána, z rôznych dôvodov, ktoré Vám sú vysvetlené.

V priebehu rekonvalescencie (pooperačné obdobie) sa môžu  u pacientov vyskytnúť ťažkosti, ktoré priamo súvisia s vykonaným zákrokom, sú  bežné, časté a nie je potrebné sa znepokojovať pre ich výskyt. Medzi najčastejšie patrí tesne po  operácii zvýšená únava, pocit slabosti, prípadne aj nechutenstvo. Ak pacientovi v tomto období nechutí jesť, nevadí, je však veľmi  dôležité dodržiavať pitný režim a to najmä u detí, aby nedošlo k dehydratácii a nemuseli sme dopĺňať tekutiny pomocou infúznej terapie. Dostatok tekutín tiež zamedzí zvýšeniu telesnej teploty a urýchli dobu hojenia. Pacienti môžu piť rôzne druhy čajov, džúsov, ľadových čajov, prípadne neperlivé alebo jemne perlivé minerálne vody.

Prvý  alebo aj druhý  pooperačný deň reagujú  niektorí pacienti na prekonaný  operačný zákrok a celkovú anestéziu aj intenzívnejšou bolesťou žalúdka po  najedení sa a následným vracaním. Ak sa takéto niečo udeje, je potrebné ostať v kľude, po  pár minútach, keď nevoľnosť ustúpi začať najskôr piť a následne skúsiť pomaly jesť. Strava v pooperačnom období  by mala byť menej náročná na strávenie, šetriaca, s vysokým obsahom vitamínov. Nie je vhodné nič smažené, horúce, pikantné. Prvé dni po operácii je vhodné jesť viac kašovitú stravu, prípadne detské piškóty, ktoré pomôžu najmä pacientom s bolesťami žalúdka po anestézii. Vhodné sú pudingy, krupicová kaša, zemiaková kaša, polievky, ktoré by však nemali byť podávané horúce. Ovocie a zelenina v rôznych úpravách sú samozrejme nenahraditeľná súčasť pooperačného jedálneho lístka.

Kúpanie a sprchovanie v horúcej vode neodporúčame, kvôli možnosti vzniku pooperačného krvácania. Pacienti by sa mali len osprchovať v mierne teplej vode. Rovnako zvýšená fyzická námaha, behanie, bicyklovanie, jazda na kolobežke, korčuliach a podobne nie je vhodná.

V pooperačnom  období sa tiež môže vyskytnúť zvýšená  teplota – do 38 stupňov stačí podávať lieky  na zníženie teploty a tekutiny. Ďalšími ťažkosťami po operácii môže byť bolesť hlavy, najmä v záhlaví, ktoré sa môže vyskytnúť spolu s pocitom sťaženého otáčania hlavy až akoby pocitu“ seknutia v krku“. Väčšinou bolesť spontánne ustúpi, prípadne pacient môže užiť liek proti bolesti/ Brufen, Paralen, Panadol…./. U asi polovice pacientov sa môže vyskytnúť typický zápach z úst, ktorý vzniká z dôvodu vytvorenia fibrínového povlaku na sliznici nosohltana ( niečo podobné ako chrasta na koži). Tento  povlak spolu s hlienmi a opuchom sliznice niekedy spôsobia zápach, ktorý samozrejme ustúpi po doliečení pooperačného stavu.

 V tesnom pooperačnom období sa  pre pacienta paradoxne môže zhoršiť dýchanie nosom. Je to len prechodný  stav, ktorý ustúpi, keď sa vyhojí sliznica nosohltana. Prvý týždeň po operácii môže pacient len jemne vyfúkať hlieny z nosových priechodov. V tomto  období nie je vhodné do nosa aplikovať žiadne spreje alebo kvapky. V ďalšom, neskoršom pooperačnom období môže vysmrkávať hlieny podľa potreby, aby sa sliznica riadne prečistila a vyhojila. Pacienti  môžu používať spreje s normálnym obsahom morskej soli( tzv. izotonické roztoky), ideálne s obsahom kyseliny hyalurónovej.

Občasná  pichavá bolesť v uchu  sa môže objaviť u pacientov, ktorí mali  veľkú nosohltanovú mandľu, siahala až do oblasti ústia stredoušnej trubice.V prípade, že boli pacientovi pozerané  mikroskopom aj uši a bola robená myringotómia, teda narezanie blany bubienka, s prípadným následným odsatím tekutiny, môže sa pacient 1-2 dni sťažovať na pobolievanie v uchu, prípadne sa môže vo zvukovode nachádzať  trochu zaschnutej krvi. Prosím, ucho nečistite, ošetríme ho my pri kontrole. V prípade intenzívnejšej bolesti ucha môže si pacient okrem liekov proti bolesti / Paralen, Panadol, Brufen, Nurofen…/aplikovať lokálne do ucha aj voľne predajné Burowove kvapky- 3-4xdenne.

Najnepríjemnejšou komplikáciou je krvácanie, ktoré vznikne z dôvodu odlúpenia sa časti fibrínového povlaku na sliznici v oblasti nosohltana. V takejto  situácii je potrebné hlavne ostať v kľude, pacientovi dať na krk studený obklad. Veľmi často sa krvácanie spontánne zastaví, ale aj tak je vhodné, objednať sa na kontrolu čím skôr, aby lekár radšej všetko skontroloval. Krvácanie sa v pooperačnom období  objavuje veľmi sporadicky a aj keď sa objaví, je spravidla veľmi slabé.

Tip: Vcelom pooperačnom období by mal byť pacient bez fyzickej námahy, športu, mať tzv. kľudový režim aspoň po dobu 1 týždňa. V lete sa jednoznačne chrániť pred pobytom na priamom slnku.